Medicína? Učiteľstvo? Pôrodná asistencia? Alebo jazyky?
Takéto otázky sa preháňajú hlavou množstvu mladých ľudí, ktorí stoja pred náročnou voľbou: Ktorá vysoká škola je pre mňa tá najlepšia? V nasledujúcich riadkoch uvádzame 4 otázky, ktoré vám pomôžu s výberom.
studenti na přednášce
1.      Čo mám rád/a?
Máte hobby? Ste v niečom dobrý? Máte obľúbený predmet? Ak ste odpovedali aspoň na jednu otázku áno, máte štartovací bod. Skúste sa zamerať na to, čo vás napĺňa a hľadať si zameranie, kde to môžete využiť.

Napríklad: venujete sa bojovému umeniu, tak to môžete využiť pri práci policajta. Alebo máte dvoch mladších súrodencov, o ktorých sa staráte a hráte sa s nimi? Mohla by vás zaujímať práca učiteľa. Ste dobrý v kreslení a radi čítate knihy? Čo tak navrhovať a vytvárať obálky? Idú vám jazyky? V tlmočníctve a prekladateľstve sa vždy nájde práca.
 
2.      Je moja práca potrebná?
Predtým, než sa rozhodnete, v akom odbore by ste chceli pracovať, položte si otázku, či je vaša práca potrebná. Potrebuje spoločnosť učiteľa latinčiny? Skôr nie ako áno. Ale: Potrebuje spoločnosť zubára? Určite áno. Sledujte aj spravodajstvo, v ktorom sa hovorí o nedostatku mladých ľudí v niektorých profesiách. Zubári, všeobecní lekári alebo zdravotné sestry sú profesie nevyhnutné pre spoločnosť. Taktiež je pravdepodobné, že by ste si našli prácu v odvetví techniky alebo IT technológií.
 ukončení studia
3.      Slovensko alebo zahraničie?
Ak už máte predstavu, čo by ste chceli študovať, stojí pred vami otázka, či študovať na Slovensku alebo v zahraničí. Veľa Slovákov študuje na vysokých školách v Českej republike.

Výhodou je širší výber odborov, dobrý stav internátov aj skutočnosť, že Slováci nie sú považovaní za cudzincov, čo znamená, že neplatia žiadne poplatky spojené so štúdiom. Samozrejme, platí sa za jedlo a bývanie. Ale aj tu je možnosť ako ušetriť a tou je ubytovacie štipendium. Veľkým lákadlom môže byť aj prestíž školy. Je potrebné myslieť na to, čo si pomyslí váš budúci zamestnávateľ, keď uvidí názov danej vysokej školy vo vašom životopise.   
 
4.       A čo tak „exotický“ odbor?
Ak nechcete pracovať ako učiteľ, lekár alebo policajt, ale radi by ste cestovali po svete a pracovali s ľuďmi, je tu pre vás možnosť. Štúdium jazykov. Ak vyštudujete jazyk, môžete sa zamestnať v prekladateľstve, tlmočníctve, učiteľstve alebo cestovnom ruchu.

Aj tu je potrebné položiť si otázku: Je o preklad tohto jazyka záujem? Neprekladá daný jazyk už veľa ľudí? Skúsme si predstaviť mapu. Nie Európy, ale sveta. Čo tak študovať čínštinu, japončinu alebo turečtinu? Tieto jazyky ovláda len málo Európanov, takže prekladateľ bude potrebný.  

Našli ste odpovede na všetky otázky? Ak nie, skúste sa opýtať svojich najbližších, v akej profesii si vás vedia predstaviť. To by vás mohlo posunúť vpred a ďalej by ste mohli pokračovať podľa našich rád. Ak ste na všetky otázky vedeli odpovedať, gratulujeme. Ste na začiatku svojej cesty.